ba_l_k_yaz_s_.derg_.5.jpg

1977, SAYI:14
NADİR ÇOCUK
UNA-3
AY'IN SIRLARI-2
PİRİ REİS HARİTALARI:2
BİLİMKURGU SANATI
LOCH NESS CANAVARI
TELEPATİ-TELEKİNEZİ:1
BK'dan ÖRNEKLER

LOCH NESS CANAVARI


amblem.2.1.jpg

LOCH NESS CANAVARI

DERLEME

Mustafa ALTINADA

lochness.1.jpg

Daha önceleri İskoçya sahillerinde görülen yaratığın Thames nehrinde ortaya çıkması panik yarattı!

Dünyada her gün esrarı çözülemeyen sayısız olaylar cereyan etmektedir. Bunlardan biri de 13 Aralık 1975 tarihinde bir Türk gazetesinde şöyle veriliyordu:

lochness.2.jpg

«LONDRA DA CANAVAR»
«BİLİM ADAMLARININ TARİH ÜNCESİ ZAMANLARDAN KALDIĞINI BELİRTTİKLERİ CANAVAR, DAHA ÖNCE DE İSKOÇYA SAHİLLERİNDE GÖRÜLMÜŞTÜR»

Aynı manşetlerin iki-üç ay önce İngiliz ve Avrupa gazetelerinde şu başlıklarla çıktığını görmüştük:

«NESSIE, LOCH'TAN SONRA LONDRA'DA» «GERÇEK Mi, YOKSA UYDURMA BİR CANAVAR MI?»

lochness.3.jpg

Haberin çıktığı günkü gazeteler kapışıldı, fakat halk paniğe kapıldı ve o günden sonra her hafta sonu piknik yapanlarla dolup taşan Thames nehri kıyılan tenhalaştı.

Burada, olanaklarımız ölçüsünde «Loch Ness Canavarı» hakkında yazılanları sizlere duyurmaya çalışacağız.

LOCH MASALI

26 Kasım 1975 tarihli Daily Mirror gazetesinin 17. sayfasında «LOCH NESS ESRARI, NESSIE GERÇEK Mİ YOKSA UYDURMA BİR CANAVAR MI?» başlıklı yazıda, bazı ünlü kişilerin isimleriyle düşüncelerini bulduk:

Gazetedeki yazıya göre Loch Ness Masalı şöyle başlamıştı:

1500 yıl kadar önce lona'lı din adamı St. Columba, bazı adalıların Loch Ness gölü yakınında bir adamı gömdüklerini gördü ve adamın nasıl öldüğünü sordu.

Gömenler, adamın yüzerken, bir deniz canavarı tarafından ısırıldığım söylediler. St. Columba, birlikte canavarı araştırmak için suya dalmayı teklif etti. Fakat bir zaman sonra işaret vererek, göle açılanları geri çağırdı:

-Buradan daha ileriye gitmeyi ve bu adamları harcamayı düşünemiyorum. Çabuk geriye!

Çünkü Nessie (ya da onun ecdadı olan yaratık) suyun içinde onlara saldırabilirdi.

Aslında açık denizlerde yaşamaya elverişli bir bünyeye sahip olan ve büyük ihtimalle «Plesiosaur» cinsine benzeyen canavarın, şimdiye kadar neslinin tükenmemiş olması ve Loch Ness gölü gibi bir kapalı havzada yaşaması düşündürücüdür.

CANAVAR ORAYA NASIL GELMİŞ OLABİLİR?

Buzul çağından sonra, 10.000 yıl kadar önce bu canavarlar okyanus derinliklerinde yüzüyor ve istedikleri zaman su yüzüne de çıkabiliyorlardı. 3.000 yıl önce sular yükseldi ve çekildi. Bazı hayvanlar Loch Ness gölüne hapsoldular. Bir zaman sonra buradan kurtulma fırsatı ve beslenme yolları aradılar. Bu hayvanların küçük balıklarla beslendiklerini düşünürsek, Loch Ness gölü onlar için biçilmiş kaftandı; çünkü yiyecek bulabilmeleri bakımından zengindi. Balıkçılar, Loch Ness'te milyonlarca yılanbâlığı ve çok miktarda çeşitli balığın bulunduğunu söylemektedirler.

Canavarı keşfeden ve resmini çeken Prof. Sir Peter Scott, resmini çekmek, avlamak veya herhangi bir zarar vermek isteyenlere karşı onun korunmasını önermiş ve şunları eklemiştir:

-İskoçya'daki Loch Ness gölünün 12.000 yıl önce denizden ayrılması üzerine bu hayvanlar gölde hapsoldular ve bugüne kadar yaşamlarını sürdürdüler. Ancak tekrar denize nasıl döndüklerini anlayamadık, bunun üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

DONAD WALKER'ın RAPORU

1934 senesinde İngiltere'de meydana gelen su baskınında çekilen bir fotoğraf eleştirilere yol açtı. Bu fotoğraf ve vuku bulan olaylar üzerine Donald Walker tarafından bir rapor düzenlendi ve şunlar yazıldı:

lochness._ema.jpg

-1930'larda sular yükselmeye başladı, 1934'te Nessie'nin varlığını ispat için en kuvvetli delil ele geçti. Ünlü fotoğraf, amatör bir kamerayla çekilmişti.

Fotoğrafta kusursuz uzun bir boyun ve küçük (yılanbaşı gibi) benekli bir baş görülüyordu.

Fakat bu fotoğraf, onu ispatlamaya yetmedi. Uydurma olabilirdi...

Bir mütehassıs, o zamanki fotoğraf makinesi ve malzemesinin yetersiz olduğunu iddia ederek, incelemeyi reddetti. Diğer bir mütehassıs ise, bazı kişiler arasında yaptığı soruşturmada, fotoğrafın, çekildiği günden bugüne kadar uzun yıllar geçtiği halde, o zamanki malzemenin ve makinenin dikkatlice kontrol edilmiş olduğunu söylüyordu.

Resim, az da olsa, onu ispatlamak için bir delildi.

TARTIŞMALAR

Görgü tanıkları arasında rahipler, doktorlar, avukatlar, ev kadınları, okul çocukları, balıkçılar ve tatil yapanlar gibi bugüne kadar birçok kişinin bulunduğu ve bazılarının fotoğraf dahi çektikleri canavara karşı, her konuda olduğu gibi karşı çıkanlar vardı. Tartışmalar başladı. Karşıt iddiadakiler şöyle demekteydiler:

Fenni de zorlayan ve insanları huzursuz eden bu süper hayvanın veya canavarın ilk belirtilerinin bu asrın başına rastladığı iddia edilmektedir; oysa soyu tükenmiş bir Plesiosaur (dinozor'ların denizde yaşayan perde ayaklı bir türü)'ın bir milyon yıl sonra tekrar ve hiç değişmemiş olarak hayatta kalması imkânsızdır. Eğer canavar varsa, niçin ayak izleri görülmemiş; yaşadığına dair delil bulunduğundan beri bunca yıl geçtiği halde, neden cesedi su yüzüne vurmamıştır?

Ayrıca 40 yıldan beri üzerinde görüşülen resimler, gerçekten insanı memnun edici nitelikte değildir.

Fikri savunanlar ise şöyle diyorlardı:

Davanın delili yaratık, bin yıldır Loch'ta görülmektedir; bu ayrıntı gözden uzak tutulmamalıdır. Bir yığın inandırıcı delil varken ve halk, bin yıldan beri bu yaratığı gördüğünü iddia ettiğine göre; araştırmacılar, hayvanın varlığını kimsenin inkâr edemeyeceğine dikkati çekmektedirler.

Bazı kişiler, canavarın eski dinozorlara benzediği ve başının üzerinde 2 m.yi bulan boynuzları olduğunu söylemektedirler; fakat bunlar azınlıktadır.

Muhafazakâr Parti milletvekili Terry M.P. David James'in, canavarla ilgili bir önerisi vardır: Ona göre, diğer hayvanları canavardan korumak için Loch Ness gölünde özel bir bölme yapmaları gerekmektedir, böylece dünyanın merakını da gidermiş olacaklardır.

Doğacı Sir Peter Scott:
-Bana kalırsa göldeki canavar sayısını 30 ila 50 arasında tahmili edebiliriz, demektedir. Yazar Tim Dinsdale ise birkaç kitabında, Loch Ness'te canavarın yüzebileceği bir havuz inşasından söz etmiş,
-Loch Ness bir karayılan gölü olabilir; havuz için 1800 m.lik yer yetişir, demişti.

Ayrıca İngiltere sahillerinde, bu tip canavarların yaşayabileceği, 230 m. ve daha derin çukurlar bulunmaktadır.

Bu konu üzerinde tartışmalar, eleştiriler ve münakaşalar devam ededursun, biz sizlere bu konu ile ilgili gelişmeleri ileriki sayılarımızda anlatacağız. Yalnız bu arada umut ederiz Canavarın canı sıkılıp da Londra sokaklarında dolaşmak istemez!

GODZİLLA ve DİĞERLERİ


********************************************
NESSIE NEDİR?
Bazı bilimsel teorilere göre Nessie, uzun boyunlu ayı balığınınkine benzer kocaman gövdesiyle, klasik dinozor (Plesiosaur) sınıfından bir yaratıktır.

Diğerleri ise, onu kuşlar, sansarlar, ayı balıkları, kaplumbağalar, kalkan balıkları, tarih öncesi nesli tükenmiş yaratıklar, güneş balıkları, ışın ve köpek balıkları sınıflarına sokmaktadırlar.
********************************************

bilimkurgu@x-bilinmeyen.com